Будилниците вече са отживелица. В днешно време хората разчитат на мобилните си телефони, когато трябва да стават сутрин за училище/работа. Голяма част от тях редовно използват опцията “snooze”, за да си доспиват.
Статистиката показва, че средностатистическият човек изключва алармата си към 6.22 часа и става от леглото 10 минути по-късно. Над 60% от хората използват като будилник мобилния си телефон, като го нагласят да звънне три пъти, за да са сигурни, че няма да се успят. 10% от хората използват хитринки срещу самите себе си - оставят телефона си на другия край на стаята, за да трябва да станат от леглото и да изключат алармата.
Въпреки мерките, които взимат, голяма част от хората проспиват алармата за събуждане и закъсняват за училище/работа.
Според учените има 4 типа сънливци - „вечните сънливци“ продължават да дремят след всяка аларма, докато сънливците от типа „само още една минутка“ заспиват веднага след първото изключване на алармата и се събуждат, когато чуят следващата. Има хора, които веднага стават, когато чуят алармата, а някои си слагат ужасна мелодия за аларма, за да се разсънят „шоково“.
Хубаво е хората да се научат да се събуждат с усмивка на лицето. Алармата показва, че е време за ставане, ако в този момент не може да „отлепите“ от леглото, то явно си лягате прекалено късно и не ви достига сън. Няма проблем човек да се излежава, след като е чул алармата, стига да се чувства свеж, отпочинал и да не заспи отново.
Автор: Ралица Солакова